Blog

haber ve duyurular

image

KAPALI CERRAHİ HERKESİN HAKKI


KARİYERİNİZ HAKKINDA KISACA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisansımı tamamladıktan sonra Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası’nı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaptım. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, İnfertilite ve Reprodüktif Endokrinoloji ünitesinde uzman olarak çalışarak üremeye yardımcı tedavi yöntemleri konusunda sertifika aldım.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Doğum Anabilim Dalı’nda öncelikle öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladım. 2007 yılında Doçent ünvanı alarak çalışmaya devam ettim, aynı üniversitede 2013 yılında Profesör oldum. Universty Medical Centre of Utrecht, Hollanda’da tüp bebek konusunda fellow olarak eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi’nde  (tüp bebek ünitesi) yaklaşık 4 yıl ünite sorumlusu olarak görev yaptım.Halen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Doğum Anabilim Dalı Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktayım.

Jinekolojik cerrahide ileri düzey laparaskopi deneyimim mevcut. Fransa’da (Strazburg)   IRCAD Robotik cerrahi eğitim merkezinde robotik cerrahi sertifikası aldım. Çok sayıda jinekolojik operasyonu laparaskopik, histereskopik ve robotik yolla gerçekleştirdim. Genç meslekdaşlarımızın yetişebilmesi için çok sayıda laparoskopik cerrahi ve kadavra kursları düzenledim.
Özellikle infertilite, tüp bebek ve endoskopik cerrahi konusunda ulusal ve uluslararası konferanslarda davetli konuşmacı olarak çok sayıda sunum yaptım. Ulusal ve uluslararası çok sayıda bildirimlerim ve yayınlarım mevcuttur.

Evli ve iki çocuk annesiyim.

KAPALI YA DA TIBBİ ADIYLA ENDOSKOPİK CERRAHİ DEDİĞİMİZ ZAMAN NE ANLAMALIYIZ?
Karın duvarını açmadan, çapı küçük olan aletlerle karın içine ulaşarak,teleskopla ve özel dizayn edilmiş aletlerle işlemin gerçekleştirildiği operasyonlardır.Laparoskopik ya da robotik sistemler kullanılarak uygulanır.Ayrıca,yine kesi yapılmadan vagina yoluyla teleskop ve özel aletler kullanılarak uygulanan histeroskopi de endoskopik operasyondur.

KAPALI CERRAHİ YÖNTEMLERİ NE SIKLIKLA KULLANIYORSUNUZ?
Kendi pratiğimde vakaların tamamına yakın kısmını endoskopik olarak uyguluyorum. Deneyimli cerrahlar tarafından uygulandığında karın açılarak yapılan jinekolojik ameliyatların %90’ından fazlası laparoskopik olarak uygulanabilir.

LAPAROSKOPİK CERRAHİ NEDİR?
Laparoskopi,genel anestezi altında göbek deliğinden bir teleskopun karın içine sokularak, pelvik organların görüntülendiği,ayrıca karın yan duvarından içeriye girilen ince aletlerle gerekli cerrahi işleminin yapılması prensibiyle yürütülen bir operasyon şeklidir.Göbek deliğinden yapılan kesi 1cm, diğerleri genellikle 0.5 cm’dir.İçeriye yaklaşık 3 litre CO2 gazı verilerek şişirilir daha sonra teleskop yerleştirilir ve görüntü bir monitöre aktarılır.

LAPAROSKOPİK YÖNTEMİN AVANTAJLARI NELERDİR?
İnsizyonun küçük olması kozmetik avantaj sağlar. Operasyon süresi ve hastanede kalma süresi azalır. Karın içi yapışıklık riski azalır. Operasyon sırasında cerrah için iyi görüntü sağlar. Çabuk iyileşme ve buna bağlı maliyette azalma sağlar, hasta hızlı bir şekilde işine dönebilir. Operasyon sonrası ateş ve yara yeri enfeksiyonu riski azalır.

LAPAROSKOPİ İLE HANGİ OPERASYONLAR YAPILABİLİR?
Gerekli olan infertil hastalarda,tanısal laparoskopi uygulaması yapılabilir. Bunun yanı sıra;
tüplerin bağlanması,kapalı tüplerin cerrahisi, dış gebelik,rekonstruktif cerrahi (tüplerin açılması,yeniden şekillendirilmesi),tüplerin alınması,yapışıklıkların açılması,kronik pelvik ağrı, endometriozis (her evrede yapılabilir),ooferektomi ve ovaryan kistektomi(yumurtalık alınması ve kist alınması), myomektomi (myom alınması) , histerektomi (rahim alınması),rahim sarkması ve idrar kaçırma operasyonları, onkolojik operasyonlar kolaylıkla laparoskopik yöntemle yapılabilir.

ROBOTİK CERRAHİNİN FARKI NEDİR?
Robotik cerrahi: laparaskopik cerrahiye benzer bir yöntemdir. Bu sistemde farklı olarak cerrah bir konsola oturur ve cerrahın konsol başında yaptığı hareketleri,robotik kollar hasta üzerinde uygular. En önemli avantajları 3 boyutlu olması, eldeki titreme hareketinin olmaması, görüntünün en ince ayrıntıya kadar büyütülmesi ve kolay sütur atabilme özelliğidir.

HİSTEROSKOPİK CERRAHİ NASIL VE KİMLERE YAPILIR?
Histeroskopi, rahim içi , serviks ağzı ve vaginanın  teleskopla görüntülenmesi işlemidir. İşlem sırasında rahim içine gaz ya da sıvı verilebilir.
Polip, myom gibi rahimde yer kaplayan lezyonların alınması,anormal uterin kanamada tanı konulması, gerekli görülürse tüp bebek tedavisi öncesi veya başarısız tedaviler sonrasında kavite içini görmek amaçlı , rahimde daha önceki işlemlerin sonucu olan rahim içi yapışıklıkların açılması, ipi kopan rahim içi araç gibi yabancı cisimlerin çıkarılması, rahimin doğuştan olan anomalileri , gebelik ürünlerinin retansiyonu, postmenopozal kanamalarda histeroskopi işlemini kullanabiliriz. Günübirlik yapılan bir işlem olduğu için hasta aynı gün taburcu olur, yemek yiyebilir, ertesi gün işine gidebilir. Tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında, histeroskopik yöntemle çok sayıda jinekolojik probleme tanı konulur ve kısa sürede uygun tedavi yapılabilir.


Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulvarı Mahall Ankara B Blok No: 274/7 28 Çankaya/ Ankara

T: 0538 983 18 78 • E: nmbozkurt@gmail.com