Blog

haber ve duyurular

image

Sağlığımız Değerlidir


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Nuray Bozkurt kadın sağlığının gebelikle sınırlı olmadığını, bu yüzden gebelik öncesi ve sonrasında takiplerin devam etmesinin çok önemli olduğunu vurguluyor...

Mesleki serüveninizi dinleyerek sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra ihtisasımı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda yaptım. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, İnfertilite ve Reprodüktif Endokrinoloji Ünitesi’nde uzman olarak çalışarak, Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri konusunda sertifika aldım.

Sonrasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladım. Gazi Üniversitesi’nde akademik hayatıma devam ederek sırası ile Doçent ve Profesör unvanları aldım. Hollanda’da (Universty Medical Centre of Utrecht) tüp bebek konusunda eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi’nde yaklaşık 4 yıl ünite sorumlusu olarak görev yaptım. Jinekolojik cerrahide ileri düzey laparoskopi deneyimim mevcuttur. Fransa’da (Strazburg) olan IRCAD Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi’nde Robotik Cerrahi eğitimi aldım. Çok sayıda jinekolojik operasyonu laparoskopik, histeroskopik ve robotik yolla gerçekleştirdim.

Özellikle infertilite, tüp bebek ve endoskopik cerrahi konusunda ulusal ve uluslararası konferanslarda davetli konuşmacı olarak çok sayıda sunum yaptım. Ulusal ve uluslararası çok sayıda bildirimim ve yayınım var.

Aynı zamanda evliyim ve iki çocuk annesiyim.

Türk kadınları kadın doğum uzmanlarına muayeneye gitmekten neden çekiniyor? Bu çekinceleri ortadan kaldırabilmek adına nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Buradaki en önemli sorunun kadın sağlığının gebelikle sınırlı olmadığı, gebelik öncesinde ve sonrasında takiplerin devam etmesi PROF. DR. NURAY BOZKURT gerektiği konusunda yeterli bilinçlenmeye sahip olmamaktan kaynaklandığını düşünüyorum. Hastaların büyük kısmı herhangi bir şikayetle bize geldiklerinde genellikle doğumdan sonra hiç kontrole gitmediklerini belirtiyorlar. Özellikle şunu bildirmek isterim ki, düzenli yıllık muayeneler, kanser gibi erken teşhisle avantajlı duruma geçebileceğimiz durumlarda oldukça faydalıdır. Ayrıca ortalama yaşam süresinin arttığı ve menopoz sonrası yılların yaşlılık yılları değil, çoğu zorluğun halledildiği, kadının hayattan keyif alması gereken yıllar olabilmesi için kadın doğum uzmanlarının gözetiminde geçirilmesi önemlidir.

Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için nelere dikkat etmek, neler yapmak gerekiyor?

Gebelik, fizyolojik bir durum olmasına rağmen kimi zaman anne ve bebek için tehlikeli olabilecek komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu durumları engellemek için, gebelik öncesi başlayan ve doğum öncesini içeren bir bakım programı uygulanmalıdır. İdeal olanı, gebelik düşünen bir kadının gebe kalmadan önce hekime başvurmasıdır. Olası gebelik risklerinden bazıları önceden tayin edilebilir. Hekimin amacı, risk faktörleri en aza indirilen bir gebelik sürecini ve sağlıklı bir bebeğin doğumunu sağlamaktır. İlk vizitten itibaren gebeye eğitim verilmesi gerekmektedir. Hastanın hayatında önemli değişikliklere yol açan bir durum olduğu için gebelik boyunca hastanın endişelerini gidermek ve sorularını dinleyerek yeterli şekilde cevaplamak çok önemlidir. Gebenin yeme-içme, vitamin kullanma gibi endişeleri ayrıntılı görüşülerek ilk dönemde folik asit kullanımı desteklenmelidir.

Gebelik sağlıklı devam ediyorsa belirlenen egzersizler önerilebilir, ancak süresi ve şekli kişiye göre değişebilir. Gebelikte sigara, alkol gibi madde bağımlılıklarının zararları gebeye anlatılmalı, bunların kullanılmaması gerektiği söylenmelidir. Asitli içeceklerden, yüksek doz kafeinden, doğal olmayan ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulması önerilir.

Doğum kontrol hapları hangi durumlarda kullanılmalı? Faydalı yönlerinden ve olası zararlarından bahsedebilir misiniz?

Doğum kontrol hapları, istenmeyen gebelikleri önlemenin yanı sıra aşırı kanamaların azalması, adet düzensizliği, endometriozis, ağrılı adet görme, kıllanma artışı gibi durumlarda kullanılabilir. Kansızlık önlenmesi, sivilcelerde iyileşme, adet öncesi gerginlik ve adet ağrılarında azalma, iyi huylu meme hastalığı, yumurtalık kistleri ve miyomda azalma gibi olumlu etkilerinin yanı sıra yumurtalık, rahim zarı ve barsak kanseri riskini azaltmaktadır. Bulantı, kusma, kilo artışı, meme hassasiyeti, migren artışı, ruh hali değişiklikleri gibi yan etkileri görülse de bu etkiler yeni jenerasyon doğum kontrol haplarında oldukça azdır. Damarlarda pıhtı atması veya inme gibi riskler açısından 35 yaş üstü sigara içen kadınlarda, nörolojik semptomları olan migren şikayeti olanlarda, pıhtı öyküsü olan veya ailesel genetik eğilimi olanlarda kulanılmaması önerilir. Ayrıca gebelik, meme kanseri, akut karaciğer hastalığı, anormal vajinal kanama durumlarında kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yıllık smear, ultrasonografi k muayene ve meme kontrolü hangi sıklıklarla yapılmalıdır?

• Smear taraması 21 yaşında başlamalıdır. Ancak kadında immün sistemi bozan bir hastalık veya enfeksiyon varsa daha erken de başlanabilir.

• 21-29 yaş arasında rahim ağzı kanser taraması smear ile 3 yılda bir tekrarlanmalıdır.

• 30-65 yaş arasında smear ve HPV testi her 5 yılda bir önerilir, sadece smear yapılacaksa 3 yılda bir yapılmalıdır.

• Önceki sonuçları negatif ise ve son test 5 yıl içinde yapılmışsa kanser öncüsü olarak bilinen lezyonu yoksa 65 yaşın üzerinde tarama yapılmaz.

• Rahmi tam olarak alınmış ve kanser öncüsü olarak bilinen lezyonu yoksa tarama yapılmaz.

• Eğer kadında HIV enfeksiyonu veya organ nakli gibi nedenlerle immün yetmezlik durumu olursa ya da anne karnında dietilstilbestrol maruziyeti varsa, orta veya şiddetli displazi öyküsü varsa daha sık tarama yapılmalıdır. Kadınlarda rahim ağzı kanseri tarama testini 3-5 yılda yaptırmanın eskiden olduğu gibi yılda bir yaptırmakla benzer risk taşıdığı bilinmektedir.

Öncelikli olarak kadına meme muayenesini kendi kendine yapması basitçe öğretilmelidir. 40 yaştan sonra rutin yıllık mamografi testi yapılmalıdır. Daha genç yaşlarda yüksek riskli gruplarda ise mamografi yapılabilir, ancak meme dokusu çok yoğunsa doktor meme MR önerebilir.

Şikayeti olmasa bile her kadın, sağlıklı bir yaşam için yıllık jinekolog kontrolüne gitmelidir. Jinekolog duruma göre USG muayenesine karar verebilir.

Kadınlarımızın en çok ne tür şikayetleriyle karşılaşıyorsunuz?

İlgi alanım özellikle kısırlık ve jinekolojik cerrahi olduğu için genellikle çocuk isteği, anormal kanama, pelvik ağrı, (alt karın bölgesi ve kasık ağrısı, bele vuran ağrı gibi) myoma uteri, yumurtalık kisti, çikolata kisti, idrar kaçırma gibi şikayetleri olan hastaları görüyorum.

Gebelik, şikayet olarak değil, mutlu olarak geldikleri bir durum oluyor haliyle.

Kadınların jinekoloğa gitmesi için en önemli 5 sebebi sıralamanızı istesek;

• Sağlıklı bir gebelik ve doğum gerçekleştirmek

• Korunma ve sağlıklı cinsel yaşam hakkında bilgi edinmek

• Üreme sağlığı açısından (erken menopoz dahil) bilgi edinmek

• Sağlıklı menopoz süreci geçirmek

• Kanser olgularının erken tespiti.

Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulvarı Mahall Ankara B Blok No: 274/7 28 Çankaya/ Ankara

T: 0538 983 18 78 • E: nmbozkurt@gmail.com