Prof. Dr. Nuray Bozkurt

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI

VAJİNİSMUS

Vajinismus Nedir?


Kadınlarda ilişkiye girilen bölgeye vajina denir. Vajinismus bu bölgenin girişindeki kasların yani perine bölgesi kaslarının istemsiz olarak kasılması nedeniyle ilişkiye girememe durumudur. Bu durum sadece perine bölgesindeki kasılmalardan tüm bedende kasılmaya, bacakları kapatmaya, eşlik eden korku ve kaygı durumundan partneri itmeye kadar değişen geniş bir spektrumda kendini gösterebilir. Bu durumda kendinizi zorlayarak bunların üstesinden gelmeye çalışmak yerine bir uzmana danışmanız önerilir. Çünkü unutulmamalıdır ki vajinismus istemsiz olarak sergilenen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır.


Vajinismus Nedenleri


Vajinismus esas olarak psikolojik nedenlere bağlı görülen bir rahatsızlıktır. Buna karşın çok az bir kısmını organik dediğimiz yapısal faktörler oluşturabilir.

Organik (yapısal) vajinismus nedenleri disparoni dediğimiz ağrılı cinsel ilişkiye neden olan durumlardır. Bunların içinde kızlık zarında doğuştan gelen yapısal anomaliler (kızlık zarının kalın olması, elek gibi olması, vajina girişinde veya içinde septum dediğimiz perde şeklinde bir yapının bulunması vs.) , vajina girişinde bulunan bezlerin iltihaplanması ile oluşan abse, vulvarvestibülit sendromu dediğimiz yine vajen girişinde temasla ağrı acı hassasiyetin olması durumu gelmektedir.

Vajinismusun asıl nedenleri psikolojik tabanlıdır. Kız çocuklarına öğretilen ve çocukluktan bilinçdışına kodlanan kaygı ve korkular, çok korumacı bir tutum sergileyen aile yapısı, cinsel bilgi eksikliği (yanlış bilgilerden kaynaklı durumlar), yaşanmış cinsel travmalar (taciz, tecavüz, şiddet, istismar vs..)hamile kalma korkusu taşımak başlıca vajinismus nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.


Vajinismus Tedavisi


Vajnismus tedavisi mümkün olan bir durumdur. Önemli olan vajinismusun bir hastalık olduğunu kabul etmek ve tedaviyi istemektir. Öncelikli olarak vajinismusa neden olan herhangi bir organik bozukluk olup olmadığı araştırılır. Bunu için jinekolojik muayene ve ayrıntılı olarak hata öyküsü alınır. Eğer ortada basit bir enfeksiyon ya da abse veya kızlık zarında görülen yapısal bir durum var ise onun tedavisi (ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale) öncelikli olarak gerçekleştirilir. Böyle bir durumda genelde organik neden düzeldikten sonra vajinismus durumu ortadan kalkar.

Muayene ile yapılan değerlendirmede herhangi bir organik sebep olmadığı tespit edilirse bu sefer asıl vajinismus nedenleri olan psikolojik unsurlar incelenir. Hastanın vajinismus hastalığına yakalanmasına neden olan bilgi eksikliği ise gerekli bilgilendirmeler yapılarak, çocuklukta öğretilen ve bilinçaltımıza işleyen yanlış düşüncelerse bunların doğru olanlarla değiştirilmesi gibi kişiye özel problemin tespiti sağlanır.


Genital Estetik (Vajina Estetiği) Nedir?


Son yıllarda oldukça popüler hale gelen cinsel estetik,kadınların genital bölgesinde meydana gelmiş olan şekil bozukluğu veya doğuştan gelen anormal ve asimetrik görüntünün, sıklıkla normal doğum sonrası vajina bölgesinde meydana gelen kalıcı yapısal rahatsızlıkların giderilmesi ve psikolojik olarak kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri amacıyla yapılan estetik müdahaleleri kapsamaktadır.Günümüzde tüm dünya genelinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Kadınların genital bölgelerinde gerek doğuştan gelen gerek sonradan oluşan beğenmedikleri özellikleri düzeltme isteği,cinsel ilişkide zevk alamama durumları ve bu durumları günümüzde ifade edebilme özgürlükleri vajina estetiğinin artmasının ana nedenlerindendir. Ayrıca vajinanın elastik özeliğinin kaybı, doğum yapmış olmaya bağlı olan deformasyonlar, işlev bozukluğu yapan idrar torbası sarkması, rahim sarkması gibi durumlar da vajina estetiği ile düzeltilebilmekte ve kadınların eskiden kader olarak gördüğü bu durumlar giderilebilmektedir.


Genital Bölge Hakkında


blog

Genital bölge dendiğinde bahsedilen yerler ve estetik operasyonun yapıldığı bölgeler hakkında bilgi sahibi olmamız bu konuda daha doğru ve rahat kararlar vermemizi sağlar. Bu bölge de diğer özelliklerimiz gibi insanlar arasında farklılıklar gösterir. Başlıca bahsedecek olursak; Monspubis:Genital bölgenin orta ön yüzünü oluşturan, yağ dokusu içeren, kılların çıktığı bölgedir. Kilo aldıkça kalınlık artışı görülebilir. Yaş ilerledikçe yaşlanmaya bağlı olarak yağ dokusu azalabilir.

Büyük dudaklar, dış tarafta bulunan dudaklardır.Mons pubisten başlayıp aşağıda makata kadar olan bölgedir. Vajina ve idrar deliğini dıştan sarar. Yaş ilerledikçe yağ dokusu azalması bu bölgede de görülebilen sorunlardandır.

Küçük dudaklar, iç tarafta bulunan dudaklardır. Kişiden kişiye en çok farklılık gösteren bölgeyi oluşturur. Bazı kişilerde normalden daha uzun ve geniş olabilir. Büyük dudaklardan dışarı doğru çıkması iç çamaşıra temas ederek tahrişe neden olmakta ve sorun yaratmaktadır. Ayrıca bu durum cinsel birliktelik sırasında ağrı hissedilmesine neden olabilir. Asimetri de iç dudaklarda görülen vajinal estetik nedenlerindendir. Bu nedenlerden ötürü labioplasti olarak tanımlanan dudak estetiği dünya üzerinde en sık uygulanan vajinal estetik türüdür.

Klitoris:Monspubisin altında, dış dudaklarla çevrili, idrar deliğinin üzerindeki bölgedir. Klitoris embryonik hayatta erkek penisinin kadındaki karşılığıdır.

Vajina: Büyük ve küçük dudaklarla çevrili, idrar deliğinin altında yer alan giriştir. Hymen de denilen kızlık zarı vajina girişini çevreleyen dairesel bir doku parçasıdır. Vajina ilişkinin gerçekleştiği bölgedir ve normal doğum esnasında genişleyerek bebeğin çıkmasını sağlayan elastik bir yapıya sahiptir. İdrar torbası sarkları idrar deliğinin altından vajinaya doğru olmaktadır. Yine rahim sarkmaları vajinadan dışarı doğru görülmektedir. Ayrıca vajinada elastikiyet kayıpları ile genişlemesi ilişki sırasında zevk alamamaya neden olmakta ve vajina estetiği tüm bu durumların hepsinin düzeltildiği ameliyatları kapsamaktadır.


Vajina Estetiğinde Uygulanan Operasyonlar Nelerdir?


Labioplasti: Dudaklara uygulanan cerrahi işlemler. Küçük dudakların küçültülmesi, özellikle ergenlik döneminden sonra görülen asimetrinin düzeltilmesi bu başlık altında yapılan ameliyatların başlıcalarını oluşturur.

Vajinoplasti: Özellikle elastikiyet kaybı olan vajinalarda uygulanan vajina daraltma operasyonları vajinoplastiyi oluşturur.

Epizyotomi nedbelerinin çıkarılması : Normal (vajinal) doğum sırasında vajina girişinin alt bölgesine-perine bölgesine yapılan kesinin iyileşmesinin ardından o bölgede kalan doku parçaları hem ağrı oluşturarak hem de fiziksel açıdan çirkin bir görünüme sebebiyet vermesi nedeniyle rahatsızlık verebilir. İlişki sırasında acı hissedilmesine neden olabilir. Bu doku parçalarının çıkarılması ve bölgenin düzeltilmesi yine genital estetik ameliyatları içerisinde uygulanabilmektedir.

İşlevsel bozukluk nedeniyle uygulanan operasyonlar : İdrar torbasında, rahimde görülen sarkmaların vajinadan girilerek düzeltilmesi-kolporafi anterior dediğimiz ön onarım ameliyatları ve vajinadan dışarı doğru çıkan rahmin alınması gibi ameliyatlar hem bu organların işlev bozukluğuna hem de estetik olarak kişileri psikolojik ve fiziksel anlamda rahatsız eden durumlara çare olmaktadır. Ayrıca vajina daraltma operasyonlarının bir parçası olarak da uygulanan, makat bölgesinden vajen alt duvarına doğru olan çıkıntı ve sarkmaları onarmada kullanılan kolporafi posterior olarak da bilinen arka onarım da kullanılan yöntemler arasındadır.


Vajinal Estetik Operayonları Hakkında


Vajinal estetik ameliyatları genellikle kısa süreli ve deneyimli cerrahlarca kolay uygulanabilen operasyonlardır. Ameliyat sonrası ortalama 3 gün sonra rahatlıkla günlük aktivitelere dönüş yapılabilir. Ameliyat sonrası ilk dönemde ödem, şişlik, gerginlik ve buna bağlı bir miktar ağrı görülebilir. Özellikle şişlik hassasiyet ilk 48 saat devam edebilir. Ameliyatın hemen ertesi günü banyo yapılabilir. Cinsel ilişkiye girilmesi için bir ay kadar beklenmesi gerekmektedir.